Akran zorbalığına ‘dur’ diyecekler

Araştırmalara göre Türkiye’de her iki gençten biri akran zorbalığına uğruyor. Çocukların en çok zorbalığa uğradığı yer ise okullar. Bu kapsamda Head & Shoulders, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Migros iş birliğinde ‘Zorbalığı Kafandan At’ sosyal sorumluluk projesi başlatıldı. Proje ile İstanbul, Ankara ve İzmir’deki okullardaki çocuklara, eğitimcilere ve öğretmenlere akran zorbalığı hakkında eğitimler verilecek. Ayrıca Head & Shoulders’ın internet sitesinde, ebeveynlerin, öğrencilerin ve eğitimcilerin akran zorbalığı hakkında bilgi edinebilmesi için yol gösterici içerikler yer alacak.

2 BİNE YAKIN ÇOCUK EĞİTİM ALACAK
TOG gönüllüsü 100 üniversite öğrencisi akran zorbalığı hakkında detaylı bir eğitim alacak. Ardından Kasım ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen ortaokullardaki 7 ve 8’inci sınıf öğrencileriyle bir araya gelecekler. İlk yıl 2 bine yakın çocuğa ulaşılmayı hedefleyen projede, üniversiteli gençler çocuklara eğitimler verecek. Eğitimlerin yanı sıra atölye çalışmalarıyla da desteklenecek olan öğrenciler, bu çalışmalarda akran zorbalığı örneklerini ve çeşitlerini birebir görerek öğrenme imkanına sahip olacak.

ÇOCUKLARIN DERDİNE DERMAN OLUNACAK
Projenin danışmanlığını yürüten New York Üniverstesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Şirin, ebeveynler, öğretmenler ve öğrenciler için akran zorbalığı hakkında rehber niteliği taşıyan içerikler hazırladı. Web sitesinde yayınlanan bu içeriklerde birçok sorunun cevabı da yer alıyor. Proje lansmanında konuşan Prof. Dr. Şirin, “Bu sorun mağdurları ilgilendiriyor ve önce onları anlamamız lazım. Ancak onların dışında bu zorbalığı yapanlar ve buna şahit olanlara da ulaşılması gerekiyor. akran zorbalığına karşı neler yapması gerektiğini internet sitesinde madde madde sıraladık. Fiziksel, sözlü ve sanal ortamda şiddete maruz kalan tüm çocukların derdine derman olmak için bu projeyi hazırladık” dedi.

PROJEYE DESTEK OLMAK MÜMKÜN
Bir yıl boyunca Migros’tan satın alınan her bir Head&Shoulders ürünüyle aynı zamanda akran zorbalığına karşı mücadele projesine bağış yapılmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x