Tekel bayileri kâr düşünce, sigara satmamayı gündeme aldı

Son yapılan sigara zamlarının ardından Türkiye Tekel Bayileri Platformu Özgür Aybaş sosyal medyadan açıklama yaptı.

Sigara firmalarının yapılacak zamlar nedeniyle bayilere sigarayı kısıtlı vererek hem tekel bayilerini hem de tüketicileri mağdur ettiğini belirtti.

Banka pos oranlarının yüzde 3 `ün üzerine çıkmasıyla kâr marjının tamamen bankaların kasasına gittiğini belirten Aybaş şunları söyledi:

“1-2 TL fark alsak adımız komisyoncu oluyor. Sigaranın kâr marjı 4,5. Bu haksız rekabete Ticaret Bakanlığı’nın, Rekabet Kurumu’nun acilen müdahale etmesi gerekmektedir. TOPTAN ZİNCİR MAĞAZALARDAN ve bu gibi yerlerden sigara aldığımızda biz Tapdk ruhsatlı bayiler olarak fark ödüyoruz.
Sigara kâr marjının acilen banka pos oranları düşünülerek yükseltilmesi gerekmektedir. Sigaranın vergi yükü yıllık cirodaki yeri ayrı tutulmalıdır. Aşırı zamlar tüketiciyi kaçağa ve kalitesiz tütüne sevk ediyor. Keza aynı durum alkol içinde geçerli. Sigara kâr marjı çok düşük ve bizler tekel bayiler olarak Türkiye geneli kar marjı düşük hiç bir tütün mamulünü satmama kararı almayı düşünüyoruz.

Müşteri kartla sigara almak isteğinde kesinti dahil olunca zararına sigara satıyoruz, fark isteyince etik olmuyor, istemeyince biz zarar ediyoruz. Zincir toptan marketler bile biz ruhsatlı bayilerden % 1 oranında komisyon kesiyor. Sigara lüks tüketime girdi. Elbette sigarayı özendirmiyoruz ama asgari ücrete göre orantısız rakamlar devlet bandrollü ürünleri baz alarak alkol ve sigara satışını baz alıp caydırıcı olduğunu ve azaldığı kanaatindeler. Ama yanılıyorlar çünkü kaçağa yöneldi tüketici.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x